Telefonálás külföldről, akár harmadával olcsóbban
Az előző írásban előrevetítettem, hogy az internet lehet megoldás a kapcsolattartásra, de nem lehet arra építeni, hogy itt vagy ott majd találunk egy szabad hálózatot… Nem tudjuk hogy holnap, holnapután merre járunk?
Az utolsó 3-4 hónapban viszonylag állandó útvonalon jártam, ezért körbejártam a lehetőségeket. Úgy gondolom, nem fontos maga az ország, (országok) mert a felhozatal, a lehetőség majdnem ugyanaz mindenhol. Árban sem sok különbség van.
Amivel szembe kellett néznem, hogy az internet kártya (SIM) használata, már közel sem annyira egyszerű adminisztrációs szempontból, mivel a legtöbb helyen az erre szolgáló kártya használata regisztrációhoz van kötve. Konkrét példát mondok azért, hogy tudjátok mire gondolok (És most olvastam NaviGyurci oldalán PDA_FAN hozzászólását).
Németországban kedvelt a kollégáim körében az Aldi, és Lidl (utóbbi az O2-től béreli a sávot) által kínált lehetőség. Anélkül, hogy vettem volna bármelyiket, többször regisztráltam az utóbbit olyannak, aki vásárolt. Hogy miért én? Prózai az ok. Az első használatkor nem indult el, konkrétan a Lidlis, mert regisztrációhoz van kötve. Ezt meg lehet tenni telefonon, és interneten is. Telefon haza – nekem. Én gép elé. Regisztráció.
Megbeszélte a góré a német cégünkkel, hogy megadhatjuk az ő címüket és telefonszámukat. Itt például, kell egy vezetékes számot megadni a regisztrációkor. (Hopsssz. Nem csak itt. Bővebben később a következő esetleírásnál) Ment a dolog. Regisztráltunk…
Egyszer csak kezdték letiltani a kártyákat.. A feltöltést még elfogadták. Nálam is van egy használhatatlan, de feltöltött kártya, és egy 3G modem (Memória és SIM kártya olvasó, ez mégfontos szerepet kap a későbbiekben).
Gyanítottuk, hogy sok regisztráció ment arra a címre, és ezért lett letiltva . Jól gondoltuk. Az egyik letiltott, felhívatta egy német kollégával a help vonalat (Valóban, benne van a ÁFSZ-ben, hogy feltétel a német lakcím, és gondolom ezért kell a vonalas szám). És már itt is van az első probléma: az olcsó szolgáltatók nem tartanak fenn üzlethálózatot. Megveszed a fent leírt bolt valamelyikében, aztán ha problémád van, akkor…?
Ez a gond nem fordult elő az Aldis megoldásnál, bár lehet, hogy azt (még) nem vették meg olyan sokan… Tehát, eddigi tudomásom szerint, két-három kártya ment kukába. Megoldás az lett, hogy kerestek ismerőst, és az ő címükre regisztráltak másik kártyát.
40 euro a kártya, és a stick, amit nem kellett volna megvenni másodszor is (de nem kérdeztek, csak vették) mert lehet kapni csak magát a kártyát is. Ez 5-10 euro. Kb. 20-30 euroért használják havonta, ami nagyon jó ár, viszont csak nagyobb városok körül van széles sáv, egyébként lassú, bár használható, és olcsóbb mint a telefon.
Ők a kint – lét idejét, ebben az országban töltik. Előnye még, hogy ezekben az üzletekben, lehet feltöltést is vásárolni, és ezek az üzletek, hasonlóan az itthoniakhoz, városok, települések szélén találhatóak, és a környékén meg lehet állni kamionnal.
Nem akartam konkrét szolgáltatókat, megnevezni, mert nagyon nehéz bármelyikről írni, hiszen, a kínálat hasonló a dzsumbuj mint itthon, ha valaki elolvassa az előző részben belinkelt ÁFSZ-eket (amik magyarul vannak!!).
Ennek ellenére a következő, egy példa Franciaországból: A Bouygues Telekom kártyája. 10 euro. Ebben van két nap próba. Amit elhasználhatsz, de csak egymás utáni napokon. Regisztrálni nem feltétel ( itt is kell egy vonalas szám), de akkor nem adatmennyiséget kapsz, hanem órát. 40 óra 39 euro, és 60 nap az érvényessége a feltöltéstől számítva. Ha találsz ismerőst aki beregisztrálja, akkor 1.5 Gb – 30 euro, de ez egy hónapra szól. Feltölteni csak neten lehet. Az üres kártya, erre az oldalra irányít, ha kapcsolódsz.
Egyébként, kell hozzá még egy stick, (3G modem) amit a fenti Lidlisből avanzsáltam, vagy egy független! okostelefon (vagy egy Androidos kütyü).
És akkor elérkeztünk a 3G modemhez: Franciaországban is kínálnak a nagy szolgáltatók csomagot, amiben benne van a stick ára is. Itt is kb. 40 euro. Ezért érdemesebb itthon beszerezni függetlent, hiszen használtan 3-5000 Ft-ét lehet hozzájutni, és nem kell minden országban megvenni. Egy helyen sikerült találnom függetlent 16 000 Ft-ért… Nem az van nálam.
Azon kívül, hogy nem kell minden országban megvenni, van rajta egy szoftver amivel lehet konfigurálni a modemet. Ez lehetne másik történet, de mégis itt mondom el. A különböző külföldi szolgáltatók, megfelelő opcióinak beállítása szintén nem kis utánjárás, hiszen a saját modemeikkel adott program tartalmazza a beállításokat is, egyébként meg lehet az adott nyelvű oldalakat bújni, mert például az utóbb említett szolgáltatónak nem találtam az oldalán… Az üzletben azt mondta az eladó, hogy csak tolom a modembe és megy (vagy nem). Nem is ment.
Nem szeretném az időtöket rabolni. Azért írtam meg „röviden” hogy milyen kálváriával járt a megfelelő megtalálása, hogy aki esetleg ugyan ebben a cipőben jár, elkerülhesse a leírtakat, hiszen e – közben a meglévő számla hízik rendesen. Itt nem napokra kell gondolni, sokkal inkább hetek, de ha jobban belegondolok, akkor inkább 1-2 hónap, hiszen közben dolgozni is kell, nem tudok bemenni, megállni, nem mentem abba az országba stb.
Vissza a hazai szolgáltatókhoz. Úgy érzem, kiderült az, is, hogy nehéz több országban működő külföldi szolgáltatót találni, hiszen nem lakunk ott, és nem tudunk egy jó ajánlatot kifogni, mert nem kerül a kezünkbe egy szórólap, ami felhívná a figyelmünket mint azt tette a Vodafone egyik kiadványa, ami után elkezdtem „bogarászni” az ÁFSZ-eket
A vodás kártya adva, volt, hiszen én is kipróbáltam a valamikori (már megszűnt) „Paszport” nevű csomagot, ami addig volt jó, amíg nem lettek egységesek, és így olcsóbbak az EU-s tarifák. Az előző részben leírtak szerint, a 10 perc 319 Ft, ekkortól drágább lett, mintha az új tarifával beszélek ugyanennyi időt.
Nézzük a két ajánlatot, ami számomra szóba jöhetett:
Az első ajánlat: A már meglévő mobilinternet előfizetésedhez kapható, tehát külön nem lehet rendelni. Ennek árra havonta 5490 Ft, amiért 500 MB adatforgalmat kapsz külföldön. Nem sok, és alá kell írni 1-2 évet, amit nem nagyon szeretnék, hiszen ez kb. 8000 Ft havonta.
A második jó ajánlat: Az „ Europa Napijegy”. Ennek ára 990 Ft/ nap és nem jár hűséggel, mert a meglévő feltöltőkártyával használható. Amit kapunk érte:
– Hívásindítás Mo-ra a hazai percdíjjal
– Hívás fogadás ingyenes
– Napi 50 Mb internet (túllépés esetén nem kapcsol szét!! hanem levesz a kártyáról 60Ft-ot 100 kb-ént)
– Annak az országnak a számait ahol éppen tartózkodsz, a kártyádhoz tartozó belföldi, hálózaton kívüli percdíjért hívhatod.
– SMS hazai díjjal Érvényes az EU-ban, valamint Horvátországba, Svájcban, és Törökországban.
Használata egyszerű. Elküldöd a megrendelő sms-t és arra a napra 0-24 h-ig érvényes (KEUNAPI). Számoltam, osztottam, szoroztam. 990 Ft kb. 30 perc beszélgetést jelent. Ennyi. Semmi net.
Ezeknek az információknak a felhasználásával, összeállítottam a „Sklave Csomagot” ami a következőt jelenti:
Két kártya van, az egyik nálam, a másik otthon (1000 Ft). A két kártya között lehetőség van kedvezményes beszélgetést rendelni. Az „Egy + Egy” opció havi 400 Ft/kártya (800 Ft). Ezért a két kártya között a beszélgetés 4 Ft/perc.
– Minden másnap „Beszélgetős nap” Ilyenkor 990 Ft + a hazai 4 Ft/perc.a költség. Illetve ilyenkor ott van még a napi 50 Mb net is, amit esetleg elbeszélgethetünk Skype-on ez kb. 2 óra időtartamra elég. Ugyanez kamera használata mellett (nagyobb adatforgalom) nagyjából 1h 30 percre elég. De sima böngészéssel is 2 órát lehet használni (Részletek az ÁFSZ-ben).
Egyenlőre, ezeket a lehetőségeket találtam, amivel csökkenthetőek a számlák. Az első hónap eredménye kb. 30-40 % költségcsökkenés. Nem beszélgetünk kevesebbet, csak átrendeztük a szokásokat.
Remélem, tudtam ötletet adni, vagy esetleg egy jobb megoldás megtalálásában segíteni.
Jó gurit!
sklave
Forrás: NaviGyurci.hu
.
(Ezt a cikket 458 alkalommal tekintették meg.)