Útdíj

Magyarország

Magyarországon 2013 július 1.-től a korábbi idő arányos útdíj helyett a megtett távolság után kell fizetni az útdíjat minden 3,5t feletti tehergépjárműnek.

Útdíjjal, E-útdíjjal kapcsolatos fontos linkek:

A díjköteles útszakaszok áttekintő térképét az alábbi képre kattintva lehet elérni.

utdij_map_mini

A díjköteles útszakaszok teljes jegyzéke >>

A díjfizetési kötelezettség a 3,5 tonna megengedett legnagyobb össztömeget meghaladó tehergépjárművekre vonatkozik. A megtett úttal arányos díjfizetés mértéke függ a használt úttípustól (autópálya, autóút vagy főút), a gépjármű kategóriájától (J2, J3, J4) és környezetvédelmi besorolásától is.

utdij-kat03

Az e-útdíj és e-matrica rendszereket egyaránt érintő szabálymódosítások léptek életbe 2019 elején a hazai díjköteles úthálózat használatára vonatkozóan.

Illusztráció – Fotó: Karsai Attila – hungarokamion.hu
 
Díjfizetős útszakaszok

Terelőút mentességének megszűnése

A 3,5 tonna össztömeg feletti teherjárművekre érvényes e-útdíj rendszert érintő fontos változás, hogy 2018. december 25-től megszűnik a terelőútként kijelölt díjköteles útszakaszok díjmentessége.

A díjköteles útszakasz terelőútként történő kijelölése a 2018 végéig érvényes szabályozás szerint automatikus díjmentesítéssel jár. Az eddigi jogszabály nem tett kivételt az alkalmi terelés és a fix terelés között sem, illetve annak figyelembevételére sem volt mód, ha valaki eleve a terelőútként kijelölt útvonalon közlekedett volna.

Tekintettel arra, hogy ez utóbbi esetben a díjmentesítés az érintett járművekre vonatkozóan nem indokolt, az új szabályozás megszünteti ezt a lehetőséget. Ezzel párhuzamosan arról rendelkezik, hogy alkalmi (31 napnál nem hosszabb) terelésnél a terelőúton közlekedő teherjárművek akkor is mentesüljenek a bírság kiszabása alól, ha útdíjfizetési kötelezettségüknek az adott szakasz tekintetében nem tettek eleget (tehát nem vásároltak viszonylati jegyet vagy fedélzeti eszköz használata esetén nem rendelkeznek elegendő egyenleggel).

Az ezzel kapcsolatos szabályozás az e-matrica rendszerben változatlan marad, vagyis az autósoknak továbbra sem kell útdíjat fizetni azoknak az egyébként díjköteles útszakaszoknak a használatáért, amelyeket a közútkezelő terelőútként jelölt ki.

<< Hirdetés >><< Hirdetés >>

Szigorodik a környezetvédelmi kategória besorolás

Szintén az e-útdíj rendszert érintő fontos szabálymódosítás, hogy 2019. január 1-től szigorodik a gépjárművek környezetvédelmi kategória besorolása. A legkedvezőbb díjszinttel rendelkező A‑kategóriába az eddigiekkel ellentétben már csak az EURO V vagy az ennél magasabb osztályú motorral felszerelt járművek kerülhetnek. A szabálymódosítás indoka a „szennyező fizet elv” nagyobb mértékű érvényre juttatása és az elmúlt években a motorokat érintő autóipari fejlesztések figyelembevétele.

A 3,5 tonna feletti teherjárművek környezetvédelmi kategóriájának új besorolása:

  • A kategória: legalább EURO V besorolású motorral felszerelt gépjárművek
  • B kategória: EURO II, EURO III és EURO IV besorolású motorral felszerelt gépjárművek
  • C kategória: EURO I és rosszabb besorolású motorral felszerelt gépjárművek

A kategóriák szerinti differenciálás tényezők az útdíj mértékének meghatározásához:

Környezetvédelmi kategória J2-J3 díjkategória J4 díjkategória
A kategória 0,85 0,85
B kategória 1,0 1,0
C kategória 1,15 1,2

Az úthasználat bruttó díja

2023. október 1-től érvényes e-útdíj-rendszerben alkalmazott általános forgalmi adót is magába foglaló bruttó díjak:

Kategória

J2 kategória

J3 kategória

J4 kategória

Útkategória
—————
Környezet-védelmi osztály

Gyorsforgalmi út

[Ft/km]

Főút

[Ft/km]

Gyorsforgalmi út

[Ft/km]

Főút

[Ft/km]

Gyorsforgalmi út
[Ft/km]

Főút

[Ft/km]

A ≥ EURO V

72,2

30,69

101,28

53,18

156,8

97,79

B = EURO II – EURO IV

84,94

36,11

119,15

62,56

184,47

115,05

C ≤ EURO I

97,68

41,53

137,02

71,94

221,36

138,06

A díjtáblázat elektronikusan aláírt formában letölthető itt:

A díjtáblázat 2020.03.15-től érvényes. A díj minden esetben bruttó díj, tartalmazza az áfát.

Bírságolás

A HU-GO e-útdíj rendszerben a Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató (NÚSZ) Zrt. ellenőrzés támogatási tevékenységet lát el a díjköteles úthálózaton található fix ellenőrző portálok és mobil adatgyűjtő járművek segítségével. A díjellenőrzés 0-24 órában történik, az adott járműről a rendszer azonnal megállapítja, hogy rendelkezik-e érvényes úthasználati jogosultsággal.

A jogosulatlan úthasználat szankciója közigazgatási bírság, melynek kiszabására a hatóság jogosult. A felelősségre vonás helyszíni megállításos ellenőrzés során, illetve az objektív felelősség elve alapján történhet.

Az erre vonatkozó, módosított jogszabály (410/2007. számú Kormányrendelet) jogosulatlan úthasználat esetén figyelembe veszi a jogosulatlanság időbeliségét, és három idősáv szerint állapítja meg a bírság mértékét. Ez lehetővé teszi, hogy az úthasználó a hiba észlelését követően rövid időn belül korrigálni tudjon, és így mentesüljön a nagyobb bírság megfizetésétől. Ebben segítséget jelent a HU-GO bírságriasztás funkciója, amelynek aktiválásával a NÚSZ ellenőrzési rendszere jogosulatlan úthasználat esetén azonnal figyelmeztetést küld az úthasználónak.

A módosított rendelet a bírságtételeket azon elv szerint osztja három különböző kategóriába, hogy a jogosulatlan úthasználat első észlelését követő 8 órás idősávon belül történtek-e további szabályszegések. Ez alapján az úthasználó:

  • mérsékelt bírságösszeg kiszabására számíthat, ha a jogosulatlan úthasználat észlelését követően nem, vagy csak az onnan számított első két órán belül vét a szabályok ellen.
  • normál bírságösszeg kiszabására számíthat, ha az első jogosulatlan úthasználat észlelésétől számított 2. és 4. óra között ismét vét a szabályok ellen, de a 4. órát követően már nem.
  • emelt bírságösszeg kiszabására számíthat, ha az első jogosulatlan úthasználat észlelésétől számított 4. és 8. óra között ismét vét a szabályok ellen.

A járműkategóriák, a szabályszegés módjai és az idősávok szerint meghatározott bírságtételeket az alábbi táblázat tartalmazza:

Járműkategória Bírságeseményt követő 0-120. perc Bírságeseményt követő 121-240. perc Bírságeseményt követő 241-480. perc
Díjfizetés elmulasztása az úthasználat megkezdése előtt (Útdíjtörvény 14. § a) pont)
J2 39 000 Ft 117 000 Ft 182 000 Ft
J3 45 500 Ft 130 000 Ft 195 000 Ft
J4 52 000 Ft 143 000 Ft 214 500 Ft
A valós kategóriánál alacsonyabb díj- vagy környezetvédelmi kategóriára vonatkozó bevallás készült (Útdíjtörvény 14. § b) pont)
J2 31 200 Ft 93 600 Ft 143 000 Ft
J3 36 400 Ft 124 000 Ft 156 000 Ft
J4 46 800 Ft 114 400 Ft 175 500 Ft
A fedélzeti eszköz az úthasználat időpontjában szerepel az érvénytelenített eszközök nyilvántartásában (Útdíjtörvény 14.. § c) pont)
J2 39 000 Ft 117 000 Ft 182 000 Ft
J3 45 500 Ft 130 000 Ft 195 000 Ft
J4 52 000 Ft 143 000 Ft 214 500 Ft

Forrás: NÚSZ Zrt.

Hogyan lehet útdíjbevallást tenni az új rendszerben?

A HU-GO rendszerben kétféle módon lehet útdíjbevallást tenni:

(1)   Fedélzeti eszközzel (bevallási közreműködő segítségével)

(2)   Előre megváltott viszonylati jeggyel

Fontos tudnivaló, hogy az útdíjszolgáltatónál (ÁAK) történő regisztráció nélkül csak a második esetben lehet úthasználati jogosultságot váltani. Regisztrálni a HU-GO rendszer ügyfélszolgálati portálján (www.hu-go.hu) és az arra kijelölt értékesítési pontokon.

hugo-logo

1. Fedélzeti eszköz (bevallási közreműködő)

Azok számára, akik gyakran használják a hazai díjköteles útszakaszokat, kényelmes megoldást jelenthet a jellemzően flottakövető szolgáltatásokat nyújtó vállalkozások, az úgynevezett bevallási közreműködők által biztosított fedélzeti eszközzel történő bevallási módszer. Alkalmazásának előfeltétele, hogy a felhasználó előzetesen regisztráljon az útdíjszolgáltatónál (ÁAK), és szerződést kössön egy bevallási közreműködővel.

A felhasználók előre történő fizetéssel (prepaid) egyenlíthetik ki tartozásukat, ami azt jelenti, hogy a regisztráció során létrehozott (és az útdíjszolgáltatónál, vagyis az ÁAK-nál vezetett) folyószámlát előre fel kell tölteniük. Ennek egyenlege biztosít ugyanis fedezetet a díjköteles utak használatához.

2. Előre megváltott viszonylati jegy

Az úthasználóknak a HU-GO rendszer interneten elérhető ügyfélszolgálati felületén (a hamarosan induló www.hu-go.hu oldalon) vagy az országban létesítendő értékesítési pontokon (ügyfélszolgálatok, viszonteladók) elhelyezett termináloknál (kioszkok) lehetősége lesz előre megtervezni az útvonalát. Ehhez a kezdő és végpontok (valamint maximum négy érintési pont) térképes kijelölése mellett a járműre vonatkozó legfontosabb adatok megadására van szükség (rendszám, felségjel, környezetvédelmi osztály, tengelyszám, legnagyobb megengedett össztömeg, kamionstop nyilatkozat, gépjármű magassága). 

A viszonylati jegyet mindenképpen a díjköteles úthasználat előtt kell megvásárolni (maximum 30 nappal korábban szerezhető be). Az elővételben megvásárolt viszonylati jegy 2 naptári napig, közvetlenül a díjköteles szakaszok igénybevétele előtt megvásárolt viszonylati jegy pedig a következő naptári nap végéig lesz érvényes, és mindkét esetben kizárólag a megtervezett útvonalra biztosít egyszeri használati jogosultságot. 

Ez a szolgáltatás azoknak előnyös, akik nem rendszeresen, de előre megtervezett útvonalakon kívánják használni a magyarországi díjköteles útszakaszokat.

Ügyfélszolgálatok és értékesítési pontok

Az Állami Autópálya Kezelő Zrt. összesen 20 ügyfélszolgálati irodában várja majd ügyfeleit a HU-GO rendszerrel kapcsolatos ügyintézés és értékesítés céljából. Emellett az ÁAK Hegyeshalom és Rajka közelében 3 saját értékesítő pontot is nyit (fizetési módok: forint és euro, bankkártya, szerződött partnerek üzemanyagkártyái).

Utólagos fizetésre egyenlőre az üzemanyagkártya kibocsátók adnak lehetőséget. Üzemanyagkártyával a legtöbb benzinkúton is fel lehet tölteni az elektronikus útdíj egyenleget, amelynek összegét később az üzemanyagkártya kibocsájtójának kell megfizetni. Ebben az esetben a benzinkúton a gépjárműhöz rendelet üzemanyagkártyára, valamint a HU-GO rendszerben a gépjárműhöz rendelt folyószámla számára van szükség.

A felsoroltakon kívül a cég kiterjedt, közel 1700 értékesítőhellyel rendelkező, határállomásokat is lefedő viszonteladói hálózatot épít ki az ország teljes területén. Ezek egy részénél a viszonylati jegyek vásárlásán kívül a hazai bevallási közreműködők fedélzeti eszközeinek beszerzésére is lehetőség lesz.

Viszonylati jegyet a HU-GO ügyfélszolgálati portálján, a www.hu-go.hu oldalon akár regisztráció nélkül is lehet vásárolni.

Az autóbuszok (B2) és a D1-es kategóriába tartozó járművek továbbra is az e-matricás rendszerben vásárolhatnak úthasználati jogosultságot.