Bakondi: a hóhelyzet pluszköltségeit a vis maior keretből igényelhetik az önkormányzatok
A vis maior alapból hívhatják majd le indokolt kiadásaikat azok az önkormányzatok, amelyeknek pluszköltségei adódtak a hóhelyzet miatti védekezés során – közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) vezetője szombaton Zalaegerszegen.
Bakondi György az elmúlt napok mostoha időjárási körülményei által a leginkább sújtott nyugat-dunántúli településeket látogatja végig. A zalai megyeszékhelyen arról beszélt, hogy az állami szervezetek – például a katasztrófavédelem, a rendőrség vagy a közútkezelő – rendkívülitúlóra- vagy üzemanyagköltségeit a saját költségvetésükből fedezik.
Ha az önkormányzatoknál is kiadásokat okozott a védekezés, mert kollégiumot, kultúrházat kellett megnyitni, vagy éppen meleg teát biztosítottak az úton rekedteknek, ezek költségeit „a vis maior alapból mint védekezési költséget lehívhatják majd”, miután ellenőrizték ennek indokoltságát.
A katasztrófavédelmi főigazgató elmondta: a hófúvás miatt a legnehezebben járható megyékbe átcsoportosították a munkagépeket, hogy hókotrókkal, hómarókkal, szállítóeszközökkel segítsék a védekezést. Az MTI kérdésére válaszolva hozzátette: a Nyugat-Dunántúlra például Pest, Nógrád, Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok és Fejér megyéből szállítottak át gépeket.
Bakondi György hangsúlyozta: példás együttműködést valósított meg a katasztrófavédelem, a rendőrség és a közútkezelők, de a megyei és járási védelmi bizottságok is összehangoltan végezték feladatukat. A katasztrófavédelemnek csaknem 500 járművet kellett kiszabadítania a hó fogságából ez alatt a néhány nap alatt a nyugat-magyarországi térségben, de szerencsére súlyos események nem történtek.
Rigó Csaba, Zala megyei kormánymegbízott elmondta: szombaton 14 órakor megnyitották a rédicsi magyar-szlovén határátkelőt – ahol mintegy 500-600 kamion torlódott fel -, miután a 86-os főúton Vas és Győr-Moson-Sopron megyében már megfelelő útviszonyokat tudtak biztosítani. Zalában azonban kora délután még kilenc út járhatatlan volt, öt útszakaszon pedig csak nehezen lehetett közlekedni.
Egri Gyula, a Zala Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság vezetője hozzátette: a magyar-szlovén határon több száz kamion kényszerült várakozásra. A teherjárműveket csak azután tudták beengedni az ország területére, hogy hajnalban az M7-es autópálya felé, kora délután pedig a 86-os út irányába is legalább egy sávon megtisztították az utakat. A hó fogságában számos élőállat-szállítmány vesztegelt, ami külön odafigyelést indokolt. A megyében összesen 41 helyszínen több mint száz elakadt járművet mentettek ki – részletezte az igazgató.
Fülöp Valter, Zala megyei rendőrfőkapitány arról számolt be, hogy egy Tyukodról Szentpéterúrra érkezett hattagú családnak segítettek a rendőrök éjszaka, számukra végül Zalaegerszegen tudtak ideiglenes szállást találni.
Mórocz József, a Magyar Közút Nonprofit Zrt. zalai igazgatója közölte: várhatóan szombat estére sikerül mind a kilenc, még járhatatlan utat megtisztítaniuk a megyében.
Forrás: MTI (blb \ bám \ kho)
.
(Ezt a cikket 377 alkalommal tekintették meg.)