Az előrejelzések szerint az elkövetkezendő napokban hidegebbre fordul az időjárás, így a látási- és útviszonyok jelentősen megváltozhatnak. A Békés Megyei Rendőr-főkapitányság figyelmet kér a járművezetőktől.
Behavazott, csúszásveszélyre figyelmeztető közlekedési tábla Mátraháza közelében 2014. november 25-én. MTI Fotó: Komka Péter
Illusztráció – MTI Fotó: Komka Péter

A téli hónapokban a közúti közlekedési balesetek jellemző oka, hogy a gépjárművezetők nem a látási- és útviszonyoknak megfelelően közlekednek. Ebben az időszakban az időjárás változása miatt a legtöbb problémát a csúszós út és a romló látási viszonyok jelentik.

A járművezetőknek figyelembe kell venniük ezeket a körülményeket és a biztonságos közlekedés érdekében gondot kell fordítaniuk járműveik karbantartására. Elengedhetetlen a futóművek, az akkumulátor, a gumiabroncsok, a világítás és a fékrendszer ellenőrzése. A téli útviszonyok között a nyári gumi használata nem biztonságos. Fontos a jól működő ablaktörlő, a jégkaparó, a jégoldó spray, a megfelelő ablakmosó folyadék. Gyakori, hogy a szélvédő menet közben belülről párásodni kezd. Veszélyes, ha a jármű vezetője nem vagy nem jól lát ki a szélvédőn, ezért a szellőztető-, illetve a párát leszárító fűtőberendezésnek is jól kell működnie. Tanácsos száraz törlőt is bekészíteni a kesztyűtartóba. Az izzók fényereje sokévi használat után akár a felére is csökkenhet. A különböző szennyeződések, sár és vízpermet jelentősen ronthatják a fényerőt, ezért rendszeresen ellenőrizni kell a fényszórók állapotát. Fontos, hogy a jármű vezetője jól lásson és járműve a többi közlekedő számára időben észrevehető legyen, látszódjon.

A köd, a szitáló eső, a hóesés, a nedves, csúszós utak az év utolsó és első hónapjaiban szinte mindennaposak. A látótávolság jelentősen lecsökkenthet, így a szembejövő forgalom már csak nagyon közelről észlelhető, illetve a közeledő jármű távolsága, sebessége rendkívül nehezen becsülhető meg. Ezért az előzés fokozott körültekintést igényel. Eddig főleg éjszaka volt jellemző, de az elkövetkezendő időszakban az időjárás előrejelzések szerint nagyon gyakran a nappali órákban is jellemző lesz a fagypont körüli hőmérséklet. A száraz és a nedves, jeges útszakaszok hirtelen válthatják egymást. Nagyobb követési távolságot kell tartani, lassabban kell vezetni, így kisebb a balesetek bekövetkezésének kockázata. Rossz manőverezés esetén pedig a hibák könnyebben korrigálhatóak.

A gépjárművezetőknek lakott területen belül és kívül egyaránt figyelniük kell az úttest mellett, illetve az úttest szélén haladó gyalogosokra, kerékpárosokra. A kerékpárosoknál a prizmák és a jól működő világítások, illetve a láthatósági mellény, a gyalogosoknál pedig a láthatósági mellény a biztonságos közlekedés alapfeltételei.

Hosszabb útra indulóknak, ha az útviszonyok vagy egy baleset miatt megállni kényszerülnek, szükségük lehet takaróra, vontatókötélre. Ezeket is tanácsos bekészíteni a gépjárművekbe. Indulás előtt kísérjék figyelemmel a közlekedéssel kapcsolatos híradásokat, amelyekből információkat kaphatnak az útviszonyokról, az útlezárásokról. Ha a közlekedésbiztonságot veszélyeztető körülményt észlelnek, esetleg balesetet szenvednek vagy látnak, kérjenek segítséget a 112-es díjmentesen hívható egységes segélyhívó számon.

Békés Megyei Rendőr-főkapitányság

Forrás: Police.hu
.

(Ezt a cikket 53 alkalommal tekintették meg.)