Katasztrófavédelmi gyakorlatot tartottak az M0-s épülő szakaszán
Gyakorlat keretében egy összetett autópálya-baleset utáni mentést szimulált a katasztrófavédelem és az Állami Autópálya Kezelő Zrt. a rendőrséggel és a mentőkkel közösen pénteken az M0-s autóút még át nem adott Pest megyei szakaszán.
A forgatókönyv szerint keresztbe fordult az útpályán egy veszélyes anyagot szállító tartálykocsi, amelybe belerohant egy kisbusz, majd két személygépkocsi. A feltételezés szerint a baleset során a veszélyes anyag a szabadba került és tűz keletkezett, amelynek következtében kiégett a kisbusz, s a járművekben sokan megsérültek.
Branyiczky Márk, a Pest Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság vezetője a gyakorlatot megelőző sajtótájékoztatón elmondta: a szimulációnak az a célja, hogy az éleshez hasonló helyzetben teszteljék a tűzoltó-technikai eszközöket és a társszervekkel történő együttműködést. Életszerű körülmények között gyakorolják a bonyolult mentési feladatot.
Mindez elsősorban a mentési idő lerövidítése érdekében szükséges, hiszen a sérültek életesélyeinek javítása, a további balesetek elkerülése és a forgalom mielőbbi helyreállítása érdekében nagyon fontos az időtényező – tette hozzá a parancsnok.
Loppert Dániel, a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. kommunikációs vezetője a sajtótájékoztatón felhívta a figyelmet arra, hogy az új, 6,5 kilométeres szakaszon, amelyet augusztus végén adnak át, minden eddiginél biztonságosabb korlátokat szereltek fel.
A két pályatestet olyan másfél tonnás úgynevezett New Jersey elemekkel választották ketté, amelyek megakadályozzák, hogy a nehézgépjárművek áttörjenek az ellentétes oldalra. Kívül pedig olyan szalagkorlátot helyeztek el, amely 20 fokos szögben megfog egy óránkénti száz kilométeres sebességgel haladó személyautót vagy egy nyolcvannal hajtó teherautót.
A kommunikációs vezető arról is beszámolt, hogy az 51-es út és az M5-ös autópálya között kiépülő szakasszal teljes lesz az M0-s keleti és déli szektora. A kétszer háromsávos út megvalósítása tízmilliárd forintba kerül, az Új Széchenyi Terv 85 százalékos támogatása mellett – mondta Loppert Dániel.
A gyakorlatban 35 tűzoltó, illetve egyéb katasztrófavédelmi szakember vett részt 12 gépjárművel. A feltételezett sérültek önkéntesek voltak.
Forrás: MTI (bták \ bám \ bdó)
.
(Ezt a cikket 381 alkalommal tekintették meg.)