Ébresztő! – Felhívás a fáradtan történő vezetés veszélyeire
Magyarországon az elmúlt évben 646 halálos közúti közlekedési baleset történt. Becslések szerint az áldozatok 2 százaléka elalvásból fakadóan bekövetkezett balesetekben veszti életét.
Számos vizsgálat bizonyítja a közúti balesetek és az elalvás kapcsolatát és több kísérlet történt az ilyen balesetek társadalmi kárainak kiszámítására. A számok eltérőek, egyértelmű azonban, hogy a veszteségek többszörösen meghaladják a kiváltó okok megelőzésének költségeit.
A közelmúltban bekövetkezett tragikus kimenetelű közúti közlekedési balesetek megelőzhetőek lettek volna, ha a gépjármű vezetője tisztában van a kialvatlanság veszélyeivel. Magyarországon évente több ilyen baleset is történik, pedig elkerülhetők lennének, ha a sofőröket tájékoztatnák arról, hogy fáradtan volán mögé ülni legalább akkora kockázat, mint részegen vezetni. Az alkoholfogyasztás tekintetében több vizsgálat igazolta, hogy egy adott alkohol mennyiség lebontási sebessége kiszámítható, és egy adott véralkohol szint aktuális káros hatása megállapítható. Az alváshiányból adódó teljesítmény-csökkenés jóval nehezebben kimutatható. Sajnos az érintett személy a képességromlást éppúgy nem képes megítélni, mint az alkoholfogyasztás esetében.
Speciális szimulátoros rendszerrel végzett vizsgálatok kimutatták, hogy az éjszakai műszak után autóval közlekedők sokkal több, az utakon végzetesnek számító hibát követhetnek el, mint azok a sofőrök, akik kipihenten vezetik járművüket. Ha a gépjármű vezetője elalszik, azzal nemcsak saját, de a mellette ülők, valamint a forgalom többi résztvevőjének testi épségét is veszélyezteti.
A fáradtság jelei
- Ásítás,
- Égő szemek,
- Fényérzékenység,
- Gyakori pislogás,
- Enyhe fejfájás,
- Ingerlékenység,
- Elbambulás,
- A látótér alagútszerű beszűkülése,
- Észlelésváltozás, egészen a hallucinációig,
- Az oldaltávolság és a követési távolság helytelen megítélése,
- Hirtelen és szükségtelen kormánymozdulatok,
- Kiszámíthatatlan, erős fékezések,
- Lelassult reakcióidők,
- Döntésképtelenség,
- Koncentrációs- és orientációs zavarok,
- Túláradó eufória
Ötletek a fáradtság legyőzéséhez
- A szív- és érrendszer felfrissítése,
- A törzsizomzat átmozgatása,
- A lábizmok mozgatása,
- Helyes táplálkozás,
- Aktív pihenés,
- Kávé, energiaitalok fogyasztása.
Végül a legfontosabb, hogy a közlekedés résztvevőit a lehető legszélesebb körben tájékoztassuk a fáradtság és az elalvás kockázatairól!
CSONGRÁD MRFK BALESETMEGELŐZÉSI BIZOTTSÁGA
Forrás: Police.hu
.
(Ezt a cikket 295 alkalommal tekintették meg.)